Najlepsze Serwery Minecraft w Polsce!
Witaj serdecznie na forum gdzie znajdziesz swój ulubiony Serwer Minecraft

Serwery Minecraft

Witaj, Serwery Minecraft - nie przypadkiem znalazłeś największe forum internetowe Minecraft w Polsce Serwery Minecraft 1.7, 1.8, 1.9, 1.10, 1.11, 1.12, 1.13 które tu znajdziesz pozwolą Ci miło spędzić czas, poznasz nowych wspaniałych ludzi i przeżyjesz fantastyczne przygody! Jednoczymy ludzi uwielbiających Gry i Minecraft! Zagraj z Nami i odkryj fantastyczne Serwery No Premium! Zobacz co oferuje polecana przez Nas

Lista Serwerów Minecraft

.

Zarejestruj się bezpłatnie na forum! Oto niektóre z przywilejów:
  • Zakładaj nowe wątki oraz aktywnie w nich uczestnicz,
  • Odblokuj możliwość pisania na Shoutboxie (czat),
  • Ogranicz ilość wyświetlanych reklam,
  • Zdobywaj odznaczenia oraz reputacje,
  • Znajdziesz tutaj darmowe poradniki Minecraft,
  • Odblokuj dostęp do ukrytych działów, tematów i linków,
  • Spersonalizuj swój prywatny profil,
  • Uczestnicz w forumowych konkursach,
  • Pamiętaj to nic nie kosztuje, MineSerwer.pl to darmowe forum internetowe na którym dowiesz się jak zainstalować minecraft oraz jak grać w minecraft!
Szukałeś Serwerów Minecraft? Znalazłeś! Zarejestruj się, a zagraj z nami!

serwery minecraft



4 wymiar
Autor Wiadomość
gram Offline
Zagubiony
*

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2019
37
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
gram3

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 0.00
Post: #1
4 wymiar
Żyjemy we wszechświecie w którym zauważalne są 4 wymiary, 3 przestrzenne i 1 czasowy, z czasem jednak odkryto możliwość istnienia innych wymiarów niż ten który widzimy i jest poza naszą percepcją. Jest to 4 wymiar przestrzenny.
Żeby zrozumieć naturę tego wymiaru, musimy zacząć od podstawy którą jest pierwszy wymiar.

Pierwszy wymiar można opisać za pomocą linii, na której znajduje się punkt 0
a przesuwając w prawo, wartość tego punktu od początku się zmienia, to samo w lewo tylko że punkt określony współrzędną "x" przyjmuje wartość ujemną.

Dla zobrazowania:
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRP7eVP0wSXK4QdPcjj3ik...kx3GCdhO9C]


Tak można zobrazować 1 wymiar, aby zrozumieć istotę wyższych, możemy posłużyć się analogią.
Wyższym wymiarem do pierwszego, jest hipotetyczny świat dwuwymiarowy w którym znajdują się 2 wymiary przestrzenne, określone współrzędnymi X i Y
X- Szerokość
Y-Długość

Te współrzędne na osi XY przecinają się prostopadle i żeby określić dany punkt, potrzebne są dwie współrzędne, w takich warunkach mogą powstawać figury geometryczne.

Można świat dwuwymiarowy przystawić do osi XY
[Obrazek: 220px-Cartesian-coordinate-system.svg.png]

Wyższym wymiarem jest świat posiadający 3 współrzędne przestrzenne które można określić za pomocą XYZ
Jest to wszechświat w którym żyjemy więc łatwo zrozumieć nam istotę tego wymiaru jak i poprzednich. Analogicznie do dwuwymiarowego świata, dodajemy 3 współrzędną Z która przechodzi prostopadle przez punkt przecięcia osi XY
[Obrazek: Eixos.jpg]

W sposób jaki można opisać trójwymiarowy wszechświat jest po prostu powiedzenie "Nasz wszechświat opisują 3 współrzędne"

Identycznie jest w przypadku czwartego wymiaru. Współrzędne XYZW. Czwarta współrzędna analogicznie do reszty, przechodzi PROSTOPADLE przez punkt przecięcia pozostałych. Jednak nie jest możliwe pokazanie tego w taki sposób jaki napisałem, więc postaram się wyjaśnić na rzutach figur 4-wymiarowych.

Zacznijmy od prostej z pierwszego wymiaru:

._________. (Kropki oznaczają punkty)
Ma dwa punkty

Stwórzmy figure w 2 wymiarze:

[Obrazek: 180px-Triangle.Equilateral.svg.png]

Ma 3 wierzchołki.

Stwórzmy czworościan foremny z trójkątów równobocznych
W trójwymiarze będzie miała 4 wierzchołki:
[Obrazek: 800px-Tetrahedron.svg.png]

A teraz stwórzmy sympleks złożony z czworościanów foremnych:
[Obrazek: 220px-5-cell.gif]

Jest to trójwymiarowy rzut 4 wymiarowej figury.

Posiada 5 wierzchołków. Składa się z 5 czworościanów i dziesięciu dwuwymiarowych trójkątów. Widzimy też że wierzchołki jak i czworościany, przechodzą przez siebie. Jest to obrót w przestrzeni 4-wymiarowej o współrzędną W.

Na tym etapie zobrazowałem wam wygląd trójwymiarowego rzutu 4 wymiarowej figury w przestrzeni 4 wymiarowej. Ogólnie rzecz biorąc, trójwymiarowe byty dają dwuwymiarowy cień, czterowymiarowe byty dają trójwymiarowy cień.

Więc jak wygląda w praktyce 4D? Dla większości może graniczyć to z niemożliwością aby zrozumieć, ponieważ to odbiega od naszej percepcji.
Załóżmy że żyją 2wymiarowe istoty o inteligencji człowieka które znają pojęcie długości i szerokości, lecz gdybyśmy przedstawili im nasz trójwymiarowy świat, chociażby na rysunku, nie mogłyby zrozumieć istnienia takiego czegoś, ponieważ nieznane jest im pojęcie głębi.

Żeby zrozumieć kształt figur 4-wymiarowych, przeanalizujemy wygląd siatki takiej figury. Najsłynniejszą jest tesserakt (hipersześcian).
Jego siatka składa się z ośmiu sześcianów i jest kształtem zbliżona do siatki sześcianu, do porównania załączam zdjęcia:
[Obrazek: siatka-szescianu-1-1.png]
[Obrazek: 220px-Tesseract2.svg.png]

Jak widzimy, kształtem są zbliżone, jednak ma o "dwa więcej" sześcianów, jakby to miało pasować do samej siatki. Logicznym wytłumaczeniem tego jest fakt, że brakowałoby ścian bocznych tesseraktu ponieważ jest to wielokomórka foremna i jeśli obrócilibyśmy siatkę sześcianu prostopadle do tej samej siatki, to przy przekształceniu ich na siatki hipersześcianu, uzyskalibyśmy podany efekt.


Jak wyglądałoby składanie takiej siatki?
Aby zrozumieć jak wyglądałoby to w naszym wymiarze, przejdźmy do dwuwymiarowego świata gdzie nieznane jest pojęcie wysokości.
Płaska siatka sześcianu wyglądałaby w dwuwymiarowym świecie jak sześciany połączone w krzyż, jednak jeśli trójwymiarowa istota zaczęłaby składać tą siatkę podnosząc jej kwadraty do trzeciego wymiaru, na oczach dwuwymiarowych istnień, siatka zaczęłaby znikać i zostałby widoczny tylko środkowy kwadrat. W przypadku tesseraktu, widzielibyśmy tylko tą siatkę złożoną z 8 sześcianów, jednak podczas składania w wyższy wymiar, zostałby widoczny jeden sześcian po środku siatki.


Sam rzut tesseraktu wygląda tak:

[Obrazek: 220px-8-cell.gif]

Widzimy znowu jakby wychodzący ze środka kwadrat i ścięte stożki. Jest to nic innego jak obrót o współrzędną W, najmniejszy w środku to ten "najbardziej oddalony" a największy to ten "najbliżej". Wydawać by się mogło że kształt tej figury się zmienia, lecz tak naprawdę pozostaje niezmieniony, tylko oglądamy każdy sześcian z innej perspektywy przez zmianę wartości współrzędnej W (gdzie reszta pozostaje niezmieniona).
Dla ułatwienia zrozumienia tego zjawiska i kształtu, tesserakt podniesiony do 5-tego wymiaru, a właściwie jego siatka, wyglądałaby identycznie, jednak w miejsce sześcianów, pojawiłyby się hipersześciany, trzeba to po prostu sobie wyobrazić, by zrozumieć działanie wyższych wymiarów.
Dla przypomnienia, jest to trójwymiarowy rzut, nie 4-wymiarowa figura.

A jak by wyglądała 4-wymiarowa figura w naszym trójwymiarowym świecie?

Żebyśmy mogli zrozumieć istotę tego, wyobraźmy sobie trójwymiarową figurę przechodzącą przez 2-wymiarowy świat. Jeśli byłby to sześcian, dwuwymiarowe istoty widziałyby tylko kwadrat który by zniknął gdyby przeszedł cały. W przypadku kuli, byłoby to tak że od punku, do zwiększającego się koła i od połowy kuli, malejącego aż wreszcie zniknie.

Więc w przypadku 4 wymiarowej rzeczy przechodzącej przez nasz 3-wymiarowy świat, wyglądałoby to w taki sposób, że widzielibyśmy trójwymiarową istotę, która zmieniałaby kształt i zniknęłaby jeśliby przeszła cała.

Źródła: YT, Wikipedia.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-June-2019 19:48:54 przez gram.)
Oceny: TrooxPL (+1), Caynaz (+1), Ravcore (+1), Nisooo (+1), Killamela (+1), TurFish (+1), Ola1234qqq (+1), pixieily (+2)
09-June-2019 00:40:05
Znajdź wszystkie posty
Brat Banana
Wspieram Forum

Liczba postów: 6969
Dolaczyla: Jan 2012
Reputacja: 777

MineGold: 777.77

Serdecznie polecamy:
Nisooo Niedostępny
тω∂ вιg fαи
******

Liczba postów: 449
Dołączył: Jan 2019
199
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
Nisorasuy_

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 36.00
Post: #2
RE: 4 wymiar
Ty to ma sens Xdddd. Dobrze prawisz typie. Jak masz coś jeszcze to dawaj.

[Obrazek: 2JI06f9]
"Moje flow z innej planety..."
09-June-2019 08:23:21
Znajdź wszystkie posty
Ravcore Offline
┌►RαVεΝ◄┘
*****

Liczba postów: 241
Dołączył: Feb 2017
329
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
Ravcore

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 0.00
Post: #3
RE: 4 wymiar
Szanuje za pomysłowość.
09-June-2019 13:57:28
Znajdź wszystkie posty
pixieily Online
Pomocnik MF ❤
*****

Liczba postów: 410
Dołączył: Dec 2017
120
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
pixieily

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 7.77
Post: #4
RE: 4 wymiar
Wątek napisany niemalże w całości WŁASNYMI SŁOWAMI. Nieźle się zaskoczyłam, gdy googlowałam kilka razy fragmenty wątku i zamiast pełnych artykułów na ten temat wyskakiwały mi np. totalnie niezwiązane zadania z matematyki. Jestem naprawde pod niezłym wrażeniem, temat ciekawy, super że został poruszony i widać, że masz jakieś pojęcie na ten temat.

Co do samej treści, tak jak Ci pisałam już na PV napisze też tutaj - kiedyś próbowałam obejrzeć o ten film.
"Wyobrażenie 10 wymiarów" https://www.youtube.com/watch?v=lY-Zv7hpsm0
Zrozumiałam właśnie tylko do wymiaru czwartego, reszta jest tak pogmatwana, że nie potrafię sobie tego wyobrazić i wszystko mi sie miesza. Co mnie nie dziwi, bo to naprawdę wychodzi poza nasze rozumowanie - żyjemy w świecie gdzie są tylko 3 wymiary kierunkowe.
I dorzucę swoją głupotke - z tego, co wyczytałam, wymiar Czwarty jest trochę powiązany z Teorią Względności Einsteina, czyli założeniem, że masa/duże obiekty zaginają czasoprzestrzeń. Później napisane było, że dzięki tej teorii wynika nawet te 9 czy 10 wymiarów, ale tych wymiarów już zrozumieć nie potrafię.
Co do zakrzywiania czasoprzestrzeni warto wspomnieć o Czarnych Dziurach, ale sama jeszcze nie umiem do końca zrozumieć jak działa dylatacja czasu, totalnie to mąci w głowie.
Nie traktuje też tego jako pewnik, ale co do 4 wymiaru jestem w miarę pewna, że istnieje, ale my nie jesteśmy w stanie go dostrzec.
Jak czytałam wątek przypomniała mi się strasznie ciekawa teoria, którą świetnie łączy świat mikro ze światem makro. "Teoria Strun" czyli tak zwana "Teoria Wszystkiego" która ma związek z wyobrażeniem kilku wymiarów, i w którą chyba jestem w stanie uwierzyć. Możliwe, że kiedyś trochę więcej o tym napisze.

Tesserakta nie zrozumiałam xD! Wygląda, jakby było tam kilka połączonych figur. Niby jak sie bardziej przyjrzymy na gify przedstawiające tą figurę cośtam można dostrzec, ale ja tam nie mam zielonego pojęcia. Wyczytałam jeszcze założenie, że skoro Czwarty wymiar jest "czasem" to figura czwartowymiarowa może pojawiać sie w różnym czasie jego istnienia, być jednocześnie "stara" i "młoda" (cokolwiek to znaczy), ale to już totalnie robi wodę z mózgu.

Podsumowując - wątek mega mi się podoba, mam nadzieje, że trafi tu więcej ciekawych rzeczy.
A, i mam nadzieje że to co napisałam nie czyta jakiś fizyk bo pewnie napisałam jakąś głupote xD!
Albo nawet jeśli czyta, to prosze mnie poprawić Heart !

[Obrazek: Cd3zd9X.png]
[Obrazek: 5zW4fvk.png]
Oceny: Czekolaskaaaaaa (+1), JanuszTank (+1)
09-June-2019 14:13:36
Znajdź wszystkie posty
Camrakor_13 Online
I am inevitable
*************

Liczba postów: 7,760
Dołączył: Apr 2015
1861
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 45.30
Post: #5
RE: 4 wymiar
@up
Ten filmik obrazujący "10 wymiarów" to bujda Smile
A dylatacja działa tak: Im szybciej się poruszasz, tym wolniej czas płynie dla Ciebie, czyli np. będziesz podróżował przez 1 rok z 99% prędkością światła, to na Ziemi minie np. 10 lat, oczywiście lata są przybliżone, nie ma dokładności tutaj Tongue

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-June-2019 14:21:42 przez Camrakor_13.)
Oceny: pixieily (+1)
09-June-2019 14:19:50
Znajdź wszystkie posty
pixieily Online
Pomocnik MF ❤
*****

Liczba postów: 410
Dołączył: Dec 2017
120
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
pixieily

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 7.77
Post: #6
RE: 4 wymiar
@up Wieem wiem, domyślam sie. Dorzuciłam głównie jako ciekawostke. Big Grin

[Obrazek: Cd3zd9X.png]
[Obrazek: 5zW4fvk.png]
09-June-2019 14:22:07
Znajdź wszystkie posty
TrooxPL Niedostępny
♡ᑕᕼᗴᒪᔕᗴᗩ ᖴᗩᑎ♡
*********

Liczba postów: 835
Dołączył: Aug 2016
497
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
Chelsea <3

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 222.63
Post: #7
RE: 4 wymiar
Co ty trenujesz?
Podasz namiary na dilera?
Odezwij się na pv Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-June-2019 14:31:41 przez TrooxPL.)
09-June-2019 14:31:27
Znajdź wszystkie posty
McTrawaPl Online
✰Policja+ MS✰
*************

Liczba postów: 5,299
Dołączył: Aug 2015
684
+
Pomogłem? Daj Diaxa!
Nick na Serwerze:
McTrawaPl

Odznaczenia:

(Zobacz Odznaczenia)
Poziom:
MineGold: 72.00
Post: #8
4 wymiar
Wiadomość wygenerowana automatycznie !

[Obrazek: image.php?di=PT0G]

Ten wątek został zamknięty, jeśli nie zgadzasz się z tą decyzją
skontaktuj się z administracją MineSerwer.pl
Pozdrawiamy!


[Obrazek: QUrCq02.jpg]
22-June-2019 12:06:16
Znajdź wszystkie posty



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości